NEDEN YÜZEY TEMİZLEME UYGULANIR?

Yüzey temizleme işlemi tüm toz ve yaş boya kaplamalarının verimliliğini arttırmak için kullanılır. Doğru yapılan yüzey temizleme işlemi sonucunda korozyon direnci ve boyanın yapışma kabiliyeti artırır. Kaplamadaki korozyon ve blisterlenme gibi problemler ön hazırlığın yanlış uygulanmasından kaynaklanır. Yüzey temizleme işlemi genellikle son kaplamadan daha fazla önem taşır. Uygulanan boya sistemi ne kadar iyi olursa olsun yüzeydeki yabancı maddeler (yağ, pas, gres, oksit tabakası vs.) tamamen temizlenerek boya ile yüzey arasında tam bir temas sağlanmadıkça boyadan uzun süreli bir koruyuculuk beklenmemelidir. Çünkü uygulanacak boya ile yüzey arasında kalacak olan yabancı maddeler boyadan beklenen yapışma, sertlik, parlaklık, direnç gibi ana özellikleri olumsuz yönde etkileyecektir.

YÜZEY TEMİZLEME İŞLEMİNİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Yüzey bütün yağ, pas ve kirden temizlenmiştir. Yapılan kaplama sayesinde yüzeyde pürüzlülük oluşmuş, yüzey alanı arttırılmış ve boyanın iyi bir şekilde yapışması için gereken şartlar sağlanmıştır. Boya filminde çeşitli nedenlerle oluşabilecek küçük çizilme ve bozulmalar sonucu bu zayıf noktadan başlayan, boya altında devam edebilecek paslanma büyük ölçüde yavaşlayacaktır. Metal daha rahat şekillenmeye uygun hale gelmiştir. Hareketli parçalar için koruma direnci ve kaydırıcılık artmıştır. Metal ile kaplama arasında ısısal genleşmeden dolayı oluşan ani değişiklikler minimuma inmiştir.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN 0532 305 2828 ARAYABİLİRSİNİZ.

BURENK TOZ BOYA olarak kalite, görünüş ve dayanıklılık bakımından yüksek kaliteli boya markaları kullanmaktadır. Sektördeki en iyi fırın ölçülerini kullanarak hizmet vermekteyiz.

RENK KARTELAMIZ İNCELEMEK İÇİN